تبلیغات
 
کارگران خود مخابرات
درباره وبلاگ
مطالب اخیر
موضوعات
صفحات جانبی
نظرسنجی
دراطلارسانی اخبار ومطالب ictچیست
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :آیا ما قربانی تبانی بازرسان کار با مخابرات بوده ایم؟


بازرسی کار موثر و کارآمد ، یکی ازنشانه های ضروری هر دولت مترقی و اقتصاد موفق است .

اداره کل بازرسی کار به عنوان یک تشیکلات ضروری با خط مشی اجتماعی ازقرن نوزدهم تاسیس گردید و فرزند انقلاب صنعتی محسوب می شود و در اساسنامه سازمان بین امللی کارILO  از تمامی کشورهای عضو خواسته شده است تا نسبت به برقراری نظام بازرسی کار و اجرای دو سند  بین المللی، یعنی توصیه نامه خدمات بهداشتی مصوب  1919 (شماره 5)  و توصیه نامه بازرسی کار مصوب 1923  (شماره 20)  اقدام نمایند و سپس مقاوله نامه بازرسی کار مصوب 1947 (شماره 81) و توصیه نامه های مرتبط با آن (شماره 81 و 82 و 85) تکمیل گردید که این استانداردها جامع و فراگیر بوده و با وجود آنکه بیش از50 سال قبل تدوین شده است، همچنان معتبر بوده و کاملاً با شرایط حاضر منطبق می باشند.
جمهوری اسلامی با توجه به اینکه عضو این مجموعه می باشد  تابع مجموعه ای از قوانین این سازمان ها و قوانین مصوب کاری در کشور می باشد .که نظارت دقیق و مداوم بر ارگانهایی مانند مخابرات و شرایط کاری حاکم بر آن جزء وظایف  بازرسان  این سازمان می باشد  لذا با توجه به تحمیل شرایط کاری خارج از عرف قانونی و عدم رعایت مسائل و مشکلات کاری  در این بخش و رعایت نکردن حد اقل های کاری و مسائل ایمنی  این سوال مطرح می شود که در طول سی سال گذشته بازرسان اداره کار چند بار از مرکز مخابراتی بازرسی کرده اند؟اگر بازرسی نکرده اند چرا  و به چه علت به وظیفه قانونی خود عمل نکرده اند ؟ .مجازات تبانی بازرسان  با  ادارات و شرکت ها ی مانند مخابرات و ارائه گزارش
  نادرست  شرایط کاری حاکم  بر آنها چیست ؟و چه کسی تاوان گزارشات نادرست آنها را باید پرداخت نماید ؟ و تا کی می خواهد این سیر نادرست ادامه داشته باشد ؟

در
تبصره ماده 99 قانون کار آمده است "


ماده 1- بازرسان کار موظفند در جهت نظارت بر حسن اجرای‌مقررات قانون کار و آیین‌نامه‌های مربوطه به ویژه مصوبات‌شورای‌عالی حفاظت فنی‌، مقررات حمایتی مربوط به مدت کار،مزد، رفاه کارگران‌، اشتغال زنان‌، کارگران نوجوان و اتباع خارجی‌،مرخصی‌، نوبت کاری‌، کار شبانه‌، اضافه‌کاری‌، کمک هزینه مسکن وخواربار و ایاب و ذهاب کارگران‌، کمک عائله‌مندی‌، بیمه‌، پاداش‌افزایش تولید و طبقه‌بندی مشاغل کارگران‌، مراتب را مورد بررسی وتحقیق قرار داده و به مدارکی که مربوط به امور کار و کارگر کارگاه‌باشد مراجعه و در صورت نیاز از تمام و یا قسمتی از دفاتر، اسناد و مدارک مذکور رونوشت تحصیل نمایند.

ماده 2- بازرسی از کارگاه‌های مشمول قانون کار به استثنای‌کارگاه‌های خانوادگی بدون اطلاع قبلی کارفرما و نیاز به اجازه وی‌براساس برنامه از پیش تعیین شده از طرف واحد مربوطه انجام‌می‌پذیرد.

تبصره‌- بازرسان کار موظفند هنگام بازرسی‌، کارت شناسایی‌ویژه بازرسی را که به امضای وزیر کار و امور اجتماعی رسیده است‌همراه داشته باشند و به کارفرما یا نماینده وی ارائه نمایند.

ماده 3- بازرسان کار موظفند به منظور نظارت بر حسن اجرای‌مقررات و آیین‌نامه‌های مصوب شورای عالی حفاظت فنی از همه‌قسمت‌های کارگاه بازرسی ایمنی به عمل آورند.

ماده 4- بازرسان کار باید هنگام بازرسی از کارگاه‌ها با توجه به‌نوع صنعت و نوع کار، به آیین‌نامه‌های مربوطه توجه و به مواد آن‌استناد  نمایند.

ماده 5- بازرسان کار در مواردی که ادامه کار دستگاه یا قسمتی ازکارگاه را خطرناک تشخیص می‌دهند، موظفند مراتب را کتبا و از طریق‌اداره متبوع خود جهت توقف کار و رفع خطر به کارفرما ابلاغ کنند.

ماده 6- بازرسان کار موظفند در موارد لزوم ضمن ارائه ‌توضیحات کافی به کارگران و کارفرمایان نسبت به راهنمایی وآموزش حضوری آنان اقدام نمایند.

ماده 7- بازرسان کار موظفند در صورت مشاهده تولید ماشین‌آلات غیر ایمن و خطرناک با توجه به ماده 88 و 89 قانون‌کار، تذکرات و راهنمایی‌های لازم را کتبا و از طریق اداره متبوع خودبه کارفرمایان مربوطه ابلاغ نمایند.

ماده 8- بازرسان کار موظفند پس از انجام بازرسی‌، در مورد کلیه‌مشاهدات خود، طبق دستورالعمل‌های اداره کل بازرسی کار از مشخصات کارگاه و نواقص موجود گزارش کتبی تهیه و به اداره‌ متبوع خود تسلیم کنند.

ماده 9- بازرسان کار مکلفند نواقص و ایرادات موجود راحضورا به مسئولین کارگاه اعلام و سپس مراتب را کتبا و از طریق ‌اداره متبوع خود به کارفرما و با تعیین مهلت معقول و مناسب در جهت رفع نواقص و ایرادات ابلاغ نمایند.

ماده 10- در صورت عدم اجرای موارد ابلاغ شده و عدم رفع ‌تمام یا برخی از نواقص و ایرادات بازرسان کار موظف به درخواست‌تعقیب متخلفین‌از مراجع قضایی از طریق اداره متبوع خود می‌باشند.

ماده 11- بازرسان کار موظفند کلیه حوادث ناشی از کار رابراساس مقررات و دستورالعمل‌های مربوطه که از طرف اداره کل‌بازرسی کار صادر می‌شود، مورد بازرسی‌، بررسی و تجزیه و تحلیل‌قرار داده و نسبت به تهیه و تنظیم گزارشات و ابلاغ دستورالعمل‌های‌لازم به کارفرما به منظور جلوگیری از وقوع حوادث مشابه اقدام‌نمایند.

ماده 12- بازرسان کار موظفند رونوشت گزارش حوادث را به‌مراجع درخواست‌کننده (انتظامی و قضایی‌) از طریق اداره متبوع‌خود ارسال دارند.

ماده‌13- درهنگام ‌بررسی‌حوادث‌منجر به ‌فوت‌ و نقص‌عضو، بازرسان‌کار موظفند نظریه پزشکی قانونی را اخذ و مورد توجه قرار دهند.

ماده 14- بررسی حوادث منجر به فوت یا نقص عضوحتی‌الامکان توسط 2 نفر از بازرسان کار انجام شود.

تبصره‌- بازرسان کار با کمتر از سه سال سابقه کار تجربی‌نمی‌توانند به بررسی حوادث منجر به فوت و نقص عضو مستقلا اقدام نمایند.

ماده 15- بررسی مجدد حوادث ناشی از کار و ابراز  نظریه‌ کارشناسی صرفا به درخواست مراجع قضایی امکان‌پذیر می‌باشد.

ماده 16- در بررسی حوادث ناشی از کار چنانچه حادثه به علت‌ نواقص ایمنی کارگاه یا ماشین‌آلات مربوطه اتفاق افتاده باشد بازرس‌کار موظف است طبق ماده 105 قانون کار اقدام نماید.

ماده 17- بازرسان کار مکلفند برای تشکیل و فعال نمودن‌کمیته‌های حفاظت فنی و بهداشت کار از کارگاه‌های مشمول با کارفرمایان همکاری نموده و در صورت لزوم با شرکت در جلسات ‌متشکله با این کمیته‌ها تبادل نظر کنند.

ماده 18- جهت ارتقای فرهنگ ایمنی کارگران و کارفرمایان‌، بازرسان کار باید در کلاسهای آموزشی که توسط وزارت کار و امور اجتماعی تشکیل می‌گردد، شرکت و نسبت به تدریس دروس ایمنی‌ و حفاظتی اقدام نمایند.

ماده 19- نماینده مورد نظر در مواد 173 ـ 174 ـ 175 ـ 176 ـ177 قانون کار (فصل یازدهم‌) از بین بازرسان کار واحد کار و اموراجتماعی محل انتخاب می‌گردد.

این آیین‌نامه مشتمل بر 19 ماده و 2 تبصره به استناد تبصره ماده ‌99 قانون کار جمهوری اسلامی ایران در جلسه مورخ 19/8/77 شورای عالی حفاظت فنی تهیه و در تاریخ 8/9/77 به تصویب ‌وزیر کار و امور اجتماعی رسید.


 


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

چهارشنبه بیست و یکم بهمنماه سال 1394 20:56
همکاران محترم الان بهترین موقع هست که از نمایندگان مجلس بخواهیم که حق مارو بگیرند وگر نه همکاری نمیکنیم که مردم به شما رای بدند الان بهترین موقع برای گرفتن حق میباشد
سه شنبه هفدهم آذرماه سال 1394 09:45
قانون کار مگه تا حالا اجرا شده عزیز!! فقط بندهاییش اجرا میشه اونم دلبخواه کارفرما و اداره کار
دوشنبه شانزدهم آذرماه سال 1394 14:40

تامیین اشتباهی هرکه با ما در افتاد

ور افتاد

به امید الله تا اینجای کار زحماتی زیادی کشیده شده

و رنجهای فراوان دیده ایم پس هرگز نا امید نمی شویم

وبا وحدت و همدلی پیش خواهیم رفت ان شا الله
چهارشنبه بیست و هفتم آبانماه سال 1394 17:30
آقای فلاحتی توی مرکز بشین و فقط تلفن جواب بده ما تلفنچی هستیم اگه خدایی باشه جواب این مکاران را خواهد داد گرفتن خرابی تلفن خیانت هست به زن وبچه وسلام
چهارشنبه بیست و هفتم آبانماه سال 1394 09:04
این چرت پرت ها بدرد هیچ کس نمی خورد برای خود نشان دادن الکی است جمع کنید ودنبال کارشناسان کارگزارراه روش رابلد بودن بگردید
سه شنبه بیست و ششم آبانماه سال 1394 12:00
فقط بشینیم گریه کنیم ....به کدامین خلافها باید رسیدگی شود تا حقوق ما درست شود خسته شدیم به مولا ....مرگ برسد برویم بهتر است
سه شنبه بیست و ششم آبانماه سال 1394 09:34
سلام همکار گرامی نوشته شما عین قانون است اما کدام مسول میخواند وکدام مسول عمل میکند. تنها خداوند است که به داد ما خواهد رسید.
سه شنبه بیست و ششم آبانماه سال 1394 09:03
با تشکر فراوان از آقای لگزیان وشورای هماهنگی کشوری کارگزاران مخابرات همه دوستان وهمکاران خواهشمندیم اتحاد وهمبستگی داشته باشند وبا همکاری وهمدلی با نماینگان شورای هماهنگی همچون گذشته بتوانیم به حق حقوق قانونی خود برسیم پص همه همکاران مخابرات روستای اعتراضتان را از اداره کار ومخابرات داشته باشید با تشکر
دوشنبه بیست و پنجم آبانماه سال 1394 20:51
سلام بر تمامی نمایندگان دلسوزو کارگزاران روستایی تنها راه چاره تجمع در وزارت کار هست کلیه قراردادهای قبلی وشرح وظایف قرارداد جدید به همراه داشته باشیم به امید خدا جواب میدهد اتحادو همدلی شما عزیزان نیاز هست تجمع تجمع
دوشنبه بیست و پنجم آبانماه سال 1394 14:03
مخلص كلام رو بگویید
مگر تو این بازرسی اخیر باز هم تبانی صورت گرفته
لطفاً توضیح دهید
دوشنبه بیست و پنجم آبانماه سال 1394 10:51
سلام ما باید چکار کنیم کی حق و حقوق عقب افتاده همه را میدن ایا به شعار های که میدن دل خوش کنیم یا بریم دنبال کارمان مخاب رات حقه باز
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.