تبلیغات
 
کارگران خود مخابرات
درباره وبلاگ
مطالب اخیر
موضوعات
صفحات جانبی
نظرسنجی
دراطلارسانی اخبار ومطالب ictچیست
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
 
 

واعظی:
  
گسترش خدمات متنوع ارتباطات و فناوری‌اطلاعات با رویکرد رقابتی
گسترش خدمات متنوع ارتباطات و فناوری‌اطلاعات با رویکرد رقابتی
وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه ساماندهی و گسترش خدمات متنوع ارتباطات و فناوری اطلاعات با رویکرد رقابتی در اولویت برنامه‌های من قرار دارد، گفت: این مهم برای کلیه نقاط کشور به ویژه مناطق روستایی و همچنین نواحی کمتر توسعه‌یافته و مناطق مرزی به منظور کاهش شکاف دیجیتالی در نظر گرفته شده است.
به گزارش خبرگزاری خانه ملت، احمد واعظی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه 22 مرداد) مجلس شورای اسلامی در توضیح برنامه‌های خود برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: توسعه آی‌سی‌تی منجر به ارائه انواع خدمات ارزش‌افزوده و ارتقای بهره‌وری، کاهش هزینه‌ها، کاهش بروکراسی و رفت و آمدهای زائد شهری و بین‌شهری و بهبود شاخص‌های محیط‌زیستی و همچنین رفاه عام جوامع و مردم گردیده و سبب خلق کسب و کارهای نوین و همچنین ایجاد اشتغال‌های گسترده دانشگاه‌ها، ارتقای نظام نوآوری و مدیریت دانش و علوم و افزایش دانایی علوم اجتماعی می‌شود.

وی ادامه داد: در جهان امروز توسعه فناوری اطلاعات و ارتباطات به‌عنوان یکی از شاخص‌های کلیدی سنجش میزان رشد و توسعه یافتگی کشورها تلقی می‌شود.

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات برنامه‌های خود را به صورت خلاصه در 4 بخش بیان کرد و افزود: بخش اول درخصوص تامین حقوق ملی و مطالبات مردم است که در این زمینه بنا داریم در این بخش اعمال حاکمیت ملی و حفاظت از حقوق شهروندان و پاسخگویی به مردم را در اولویت برنامه‌های خود قرار می‌دهیم.

وی ادامه داد: قصد داریم فضای رقابتی را در لایه‌های دسترسی شبکه تلفن‌های ثابت مدیریت کنیم و همچنین در مجامع منطقه‌ای و بین‌المللی حضور فعال و موثر داشته باشیم.

واعظی با بیان اینکه ارتقا و تدوین و تنظیم نظام‌نامه حاکم بر فضای کسب و کار و تدوین روابط بین ارائه‌دهندگان خدمات با مردم از دیگر برنامه‌های وزارت ارتباطات است، تاکید کرد: ایجاد توان خدمات در حوزه ملی براساس توجه ویژه به مناطق محروم، مرزی و روستایی با به‌کارگیری حداکثری ظرفیت و امکانات موجود در دستور کار این وزارتخانه قرار خواهد گرفت.

این وزیر پیشنهادی کابینه یازدهم به محور دوم برنامه‌های خود پرداخت و تصریح کرد: توسعه زیرساخت و شبکه، تامین زیرساخت‌های ارتباطی و فناوری اطلاعات و همچنین افزایش پهنای باند اینترنتی به‌عنوان بخش دوم برنامه‌های اجرایی اینجانب قرار دارد.

وی یادآور شد: قرار است توسعه متوازن شبکه، افزایش ترافیک به منظور فراهم نبودن خدمات مورد نیاز به صورت ایمن و پایدار و با کیفیت مطلوب انجام گیرد و همچنین تدوین برنامه جامع و تامین زیرساخت‌های مورد نیاز به منظور ایجاد شبکه ملی ارتباطات و پیاده‌سازی دولت الکترونیک نیز از دیگر برنامه‌های این وزارتخانه است.

واعظی در ادامه به توسعه شبکه‌های مرزی اشاره کرد و گفت: توسعه شبکه‌های مرزی و اتصال به شبکه کشورهای مجاور به منظور ترانزیت و ارتقای سطح ایران در منطقه انجام می‌گیرد.

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت یازدهم در محور سوم برنامه‌های خود به توسعه صنعت و تحقیقات پرداخت و تاکید کرد: ساماندهی جایگاه نهادین و حمایت از مرکز تحقیقات مخابرات ایران به‌عنوان اصلی‌ترین نهاد پژوهشی کشور در حوزه آی‌سی‌تی است.

وی تصریح کرد: همچنین تعریف و اجرای پروژه‌های تحقیقاتی در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات و فناوری فضایی با مشارکت دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی داخلی و بین‌المللی نیز در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد.

واعظی یادآور شد: حمایت از تولید ملی و بنگاه‌های بخش خصوصی مبتنی بر تحقیقات و نوآوری‌های علمی، همچنین شرکت‌های دانش‌بنیان به منظور تامین نیازهای ملی و صادرات خدمات فنی- مهندسی، نرم‌افزار و تجهیزات در راستای مقابله و کاستن از اثرات تحریم نیز از دیگر برنامه‌های من برای وزارتخانه ارتباطات است.

این وزیر پیشنهادی کابینه یازدهم با بیان اینکه استفاده بهینه از فناوری‌های مطلوب به‌عنوان نیروی پیش‌برنده، توسعه اقتصادی را در برنامه‌های خود لحاظ کرده‌ام، افزود: افزایش سهم آی‌سی‌تی در تولید ناخالص داخلی با استفاده از ظرفیت‌های بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات به ویژه اشتغال در حوزه فضای مجازی و الکترونیکی نیز از اولویت‌های برنامه‌های وزارت ارتباطات در دوره یازدهم خواهد بود.

وی تاکید کرد:‌ بنده فراهم کردن بستر مناسب برای دستیابی به علوم، فناوری نوین و زیرساخت‌ها برای استفاده از حداکثر توان ملی و بین‌المللی به منظور ارتقای اقتدار ملی و توسعه کاربردها و خدمات فضایی را در لیست برنامه‌های خود قرار داده‌ام.

واعظی به آخرین محور برنامه‌های خود اشاره کرد و گفت: توسعه خدمات و ارائه آن به شهروندان است؛ افزایش پهنای باند و تامین دسترسی به پرسرعت به دستگاه‌های اجرایی، پژوهشگران و خانوارها به شبکه ملی ارتباطات و افزایش خدمات الکترونیکی شامل دولت الکترونیک، تجارت الکترونیک، سلامت و آموزش و فراگیری الکترونیکی با توجه به پیوست‌های فرهنگی از جمله برنامه‌های این وزارتخانه قرار دارد.

وزیر پیشنهادی کابینه یازدهم تاکید کرد: ساماندهی و گسترش خدمات متنوع ارتباطات و فناوری اطلاعات با رویکرد رقابتی برای کلیه نقاط کشور به ویژه مناطق روستایی و همچنین نواحی کمتر توسعه‌یافته و مناطق مرزی به منظور کاهش شکاف دیجیتالی نیز جزو برنامه‌های من قرار دارد.

وی یادآور شد: ارتقای ظرفیت و تنوع خدمات نوین شبکه پستی و ساماندهی زیربخش پست با استفاده از ظرفیت‌های الکترونیکی به منظور افزایش رضایت و ساماندهی اپراتورهای پستی و توسعه خدمات پست‌بانک در روستاهای کشور و افزایش تعداد، تنوع و کیفیت با رویکردهای توسعه الکترونیک نیز از اولویت‌های برنامه‌های اینجانب است.

واعظی ضمن تشکر از مجلس شورای اسلامی برای حضور در کمیسیون‌های مجلس گفت: مجلس محترم سال گذشته اصلاح ماده 53 برنامه پنجم توسعه را برای جلوگیری از ادغام ارتباطات با 92 درصد آرای موافق تصویب کرد که این نشان‌دهنده عنایت مجلس به این وزارتخانه است و همچنین تشکر دارم از مجلس به دلیل تصویب کلیات لایحه دولت برای سرمایه‌گذاری است که امیدوارم با تصویب آن بتوانیم عقب‌افتادگی فعلی را جبران کنیم.

وی افزود: تصویب کلیات طرح جامع ارتباطات و فناوری اطلاعات می‌تواند برای آینده ما نقشه راه باشد و امیدواریم بتوانیم از آن استفاده کنیم.

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه تصریح کرد: با توجه به اینکه تخصص بنده در حوزه مخابرات بود در زمانی که در رشته علوم سیاسی تحصیل می‌کردم سعی کردم خود را به روز کنم و با مطالعه آنچه را که در حوزه ارتباطات رخ می‌داد نیز رصد می‌کردم.

وی ادامه داد: با توجه به تجربه‌ای که در گذشته در حوزه ارتباطات داشتم و همچنین تغییر نسل باعث شد خود را در این حوزه به‌روز کنم و این موضوعات بنده را برای ادامه فعالیت در حوزه ارتباطات ترغیب ‌کرد.

واعظی با بیان اینکه در سطح وزارت باید مدیریت کلان داشته باشیم، گفت: کمتر وزیری وجود دارد که در یک وزارتخانه به همه حوزه‌ها اشراف کامل داشته باشد.

وی گفت: امروز در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با 4 تخصص مختلف که هر کدام زیربخش دارند، نیز مواجه هستیم. به طوری که مخابرات، فناوری اطلاعات، فضایی و پست 4 تخصصی هست که در این وزارتخانه با آن روبرو هستیم و آنچه که می‌توانم ادعا کنم مبانی این موارد را با توجه به تحصیلاتی که داشته‌ام، و همچنین مقالاتی که مطالعه کرده‌ام، می‌دانم.

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر به اینکه شرکت مخابرات به درستی واگذار شده است یا خیر به دلیل اینکه در حوزه اختیارات بنده نیست، ورود نمی‌کنم اما تفکر بنده با واسپاری و خصوصی‌سازی موافق است و اگر اصل 44 قانون اساسی به درستی انجام شود در راستای توسعه و شکوفایی کشور حرکت کرده‌ایم.

واعظی در ادامه با اشاره به اینکه نمایندگان مسائلی را در ارتباط با مخابرات مطرح کرده‌اند که به بخشی از آنها اشاره می‌کنم گفت: آقای نعمتی در مورد مطالبات مردم و روستاییان مباحثی را مطرح کرد که این موارد را می‌پذیرم و اینکه اگر در پستی قرار می‌گیریم نباید فقط شهرها را مورد توجه قرار دهیم و به مناطق مرزی و روستاها نیز باید توجه ویژه داشته باشیم. وظیفه ما است که عملکرد بنده در زمانی که در مخابرات بودم، گواه بر این موضوع است.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های دسترسی برای توسعه باید در اختیار دولت قرار گیرد، و همچنین باید توجه ویژه‌ای به روستاییان که امروز به عنوان کارگزاران روستایی مطرح هستند، داشته باشیم افزود: امیدواریم این کار توسط سه وزارتخانه که مامور این کار شده‌اند، با همکاری مخابرات پیگیری کنیم.

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات ادامه داد: بنای من بر این است که مسائلی که در ارتباط با مخابرات است اول از طریق گفت‌وگو حل کنیم.

واعظی افزود: خوشبختانه بخشی از مخابرات خریداری شده توسط ستاد اجرایی فرمان رهبری است که در رأس آن آقای دکتر مخبر قرار دارد که خود وی متعلق به خانواده مخابرات است و با شناختی که از او دارم، وی همواره به دنبال این است که مسائل را حل کند.

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات با بیان اینکه آقای دکتر مخبر در ستاد اجرایی طرح برکت را برای رسیدگی به مناطق محروم ابداع کرد، گفت: اگر قرار  باشد وضعیت پاسخگویی مخابرات همانند سال‌های گذشته باشد و نتوانیم این مساله را حل کنیم این موضوع را به صورت قانون در مجلس ساماندهی می‌کنیم.

واعظی تصریح کرد: در بحث سازمان فضایی نیز براساس قانون عمل می‌کنیم چرا که این سازمان و همچنین مرکز تحقیقات و پژوهش‌های وزارت ارتباطات مصوبه مجلس را دارد و کاری که در دولت قبلی انجام شد که به معنای اینکه با تصویب شورای عالی اداری جابجایی‌هایی در این دو سازمان صورت گرفت غیرقانونی است.

وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: با توجه به شناختی که از دکتر روحانی دارم و ایشان همواره متعهد به قانون است، این دو سازمان باید بر مبنای قانون اداره و هدایت شوند.

وی تاکید کرد: همچنین در دبیرخانه شورایعالی مجازی نیز که جابجایی‌هایی رخ داد و اعتراض نمایندگان را سبب شد، وظیفه خود می‌دانم که به این سازمان نظم دهم و همچنین به دکتر روحانی گفتم که باید این مسئله در اولویت کار قرار گیرد.

واعظی با اشاره به اظهارات دکتر زارعی مبنی بر اینکه بنده از صنایع مخابراتی بازدید نکرده‌ام، گفت: من هم از صنایع ایران و هم صنایع مخابراتی کشورهای مختلف بازدید کرده‌ام.

وی همچنین درباره سوال تعدادی از نمایندگان در مورد عملکرد و مواضع سیاسی خود گفت: مواضع سیاسی من کاملا مشخص است و باید بگویم که از ابتدای جوانی و با ورود به آمریکا عضو انجمن اسلامی دانشگاه‌های آمریکا بودم و رویکردم همواره تعاملی بوده است.

واعظی ادامه داد: همچنین در تحولاتی که در سی و چند سال گذشته در کشور رخ داده است، هیچگاه جزو هیچ جریانی متعلق به چپ و راست نبودم و با این چیزی که مد شده و از همه سوال می‌کنند که در سال 88 کجا بودید، من در آن سال جزو هیچ ستادی نبوده‌ام.

این وزیر پیشنهادی کابینه یازدهم افزود: همچنین در ارتباط با بحث فتنه و اینکه از من پرسیدند چه نظری در این زمینه دارید، باید بگویم که من به برخی عملکردهای دولت احمدی‌نژاد چه در سیاست‌های داخلی و چه خارجی انتقاد داشتم، اما کمتر مصاحبه کردم و همواره مطالب خود را به صورت محرمانه برای ایشان و دیگران فرستادم.

وی تاکید کرد:‌ آنچه برای من در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات مهم است، تبعیت از قانون است و همچنین تبعیت و پیروی از رهبر معظم انقلاب را وظیفه خود می‌دانم.

واعظی گفت: علاوه بر این آقای روحانی 5 نفر را برای تصدی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در نظر داشتند که قرعه به نام من افتاد اما در تدوین و تهیه برنامه خود از بقیه این افراد نیز کمک گرفتم که یکی از این افراد مهندس جهانگرد بود و با توجه به شناختی که از ایشان داشتم از نظریات و تجربیات ایشان استفاده کردم.

وزیر پیشنهادی کابینه دولت یازدهم تاکید کرد:‌ در آینده نیز برای اداره هر چه بهتر وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات با توجه به شایستگی این افراد از آنها در سمت‌های مناسب استفاده خواهم کرد./

پایان پیام